Historia Polski – Gra planszowa

Gra planszowa "Historia Polski"

Plansza do gry „Historia Polski”

Historia Polski to gra dla kilku graczy. Rozgrywka w wersji standardowej (planowane są dodatki) trwa przynajmniej 30 minut. W tej trakcie gracze poznają najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju oraz panujących wtedy władców a także przedmiotów charakterystycznych dla tego czasu.

Liczba graczy:

  • dowolna (najlepiej 2-4)

Ta gra planszowa może służyć do nauki:

  • przeliczania z przekroczeniem progu dziesiętnego
  • dodawania
  • historii Polski
  • czytania

Ta gra planszowa wymaga dodatkowo:

  • Pionki: 1 szt
  • Kostki: 1 zwykła
  • Żetony/Karty: tak, dołączone do gry

Zasady gry:

Przed rozpoczęciem gry gracze układają kolejno (chronologicznie) karty Wydarzeń Historycznych w stos tak, aby najstarsze było na wierzchu. Dla ułatwienia karty mają numery na rewersie. Karty Władców Polski oraz Znalezisk Archeologicznych układamy potasowane w osobnych stosach.

Ustawiamy jeden pionek na polu 1 na planszy (to tzw. „Pętla czasu”). Gracze rzucają kostką i komu wypadnie najwięcej oczek ten zaczyna a potem kolejka przechodzi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszyscy gracze grają tym samym pionkiem na „Pętli czasu”. Każdy w swojej kolejce przesuwa ten pionek o tyle pól, ile wypadło oczek na kostce.

Jeśli ruch gracza kończy się na polu z koroną to bierze on dla siebie jedną kartę ze stosu Władców Polski. Jeśli ruch gracza kończy się na polu z łopatą to bierze on dla siebie jedną kartę ze stosu Znalezisk Archeologicznych. Jeśli ruch gracza kończy się na polu z kroniką to używa on kolejną kartę ze stosu Wydarzeń Historycznych. Nową kartę ze stosu Wydarzeń Historycznych używa też gracz, który przekroczy linię zmiany czasu w Pętli Czasu (między polami 16 i 1).
Kiedy skończą się karty w stosach Władców Polski lub Znalezisk Archeologicznych to gracz nic nie robi stając na tych polach w Pętli Czasu.

Polecenia zapisane na kartach Wydarzeń Historycznych i Znalezisk Archeologicznych trzeba wykonać natychmiast (chyba, że polecenie jest inne). Punkty za karty Władców Polski otrzymuje się po zakończeniu gry. Inne polecenia wykonuje się natychmiast (chyba, że polecenie jest inne). Gracz otrzymuje punkt za każdym razem kiedy używa nowej karty Wydarzeń Historycznych oraz gdy wynika to z poleceń na innych kartach. Jeśli gracz zabierze innemu graczowi kartę to wykonuje polecenie z nią związane. Gdy gracze wymieniają się kartami to jako pierwszy wykonuje polecenie gracz, którego jest kolejka.

Koniec gry następuje w gdy na karcie Wydarzeń Historycznych pojawi się takie polecenie.

Na końcu gry należy sprawdzić, które z kart posiadanych przez graczy należy jeszcze wymienić na dodatkowe punktu. Na pewno będą to karty Władców Polski oraz niektóre z kart Znalezisk Archeologicznych. Potem każdy z graczy sprawdza ile punktów zdobył w grze. Wygrywa ten, który ma najwięcej.

Aby zagrać pobierz grę a następnie ją wydrukuj.

Ta gra planszowa jest do pobrania za darmo (40 MB) na Basiowe Gry Planszowe. Gra nie jest udostępniona w pozostałych kanałach.

W grze wykorzystano grafiki na licencji Public Domain CC0 z różnych źródeł oraz na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0 PL) – szczegóły w pliku z grą.

Tym samym cała gra jest Gra udostępniona zostaje na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0 PL)

Sugerowana Modyfikacja Logopedyczna

brak

Opis gry: Polska, Polski, historia, król, królowie, władcy, archeologia,

Categories: Gry planszowe, Gry uczące historii, Gry wymagające porównywania liczb, Gry wymagające przeliczania 1-6, Gry wymagające przeliczania powyżej 10, Gry ze zbieraniem żetonów, Gry ćwiczące czytanie, Gry ćwiczące orientację przestrzenną | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: